Faerské ostrovy a cesta na Island

AHOJ VŠEM, tentokrát už z ISLANDU!!!

Faerské ostrovy

Na Faerských ostrovech jsme dohromady pobyli deset dní, a to na třech různých místech. Nejdříve jeden den na nejjižnějším ostrově Suduroy, potom tři dny v hlavním městě Tórshavnu na ostrově Streymoy a nakonec 5 dní ve Fuglafjordruru („ptačí zátoka“), ostrov Eysturoy. Tak to bylo hlavně pro ty se zájmem o detailní geografii námi navštívených končin…..


Faerské ostrovy jsou na první pohled mnohem čerstvější a zelenější než Shetlandy a také jsou velmi hornaté. I když hory nejsou nijak extra vysoké, běžně např. 400-500 m.n.m., vypadají impozantně, protože vybíhají skoro přímo z moře. Hory a stráně opět patří především ovcím, kterých všude pobíhají kvanta. Měli jsme štěstí na roční období a tak všude, kde jsme přistáli, se zrovna rodila nová a nová jehňata a nemotorně se batolila kolem svých ovčích rodičů.To bylo moc pěkné.


Tórshavn

Tórshavn je určitě jedno z nejmenších hlavních měst na světě, žije tam 16 000 obyvatel, což je třetina celé faerské populace. Městečko je to pěkné a malebné a zároveň velmi moderní. Jedna starší čtvrť (vlastně takové větší zákoutí) u přístavu je obzvlášť pěkná – samé malinké dřevěné domečky s trávou porostlými střechami.


Fuglafjordur

Ve Fuglafjorduru jsme vzbudili velkou pozornost, prý jsme byli první jachta ze střední Evropy, která tam kdy připlula. Místní rybáři a lodní kapitáni se na nás nejdřív chodili se zájmem dívat, všichni rádi Polárku i navštívili a pak nám zas vyprávěli o svých lodích a své práci. Protože mezi Faerami a Islandem proběhly dvě tlakové níže a vítr foukal přesně ze severu, tedy přímo proti nám, museli jsme čekat na lepší počasí. Vůbec nám to nevadilo, udělali jsme si výlet přes jeden horský hřeben do druhého fjordu, jindy nás jeden starý kapitán Trygvi vzal autem na výlet po celém ostrově, pak jsme zas s místním knihovníkem a filosofem diskutovali o historii a místním výtvarném umění, no prostě nám to rychle uteklo.


Faery - Island

Cesta z Faer na Island nakonec proběhla velmi rychle a hladce, trvala jenom tři dny. Přistáli jsme na východním pobřeží v jednom ze stovek fjordů, které formují Island po celém jeho obvodu, v Seydisfjorduru.


Seydisfjordur a okolí

Tady se od nás odpojil Pavel, který domů letěl a Ruda, který dal přednost trajektu. My jsme tu zase jako obvykle už skoro zdomácněli, poznali jsme půl městečka a seznámili se s některými místními i pár přistěhovalci (Američanka Muff, která tu učí hudbu a zpěv, jedna polská rodina, dobrosrdečný švýcarský důchodce Josef, který sem jezdí už 21 let a tráví na Islandu každé léto tak, že ho pomalu a velmi důkladně objíždí na kole, pozoruje ptáky a přírodu, maluje a fotografuje.) Teď máme v plánu obeplout pomalu celý Island nebo alespoň jeho co největší část a poznávat lidi a přírodu ve fjordech. Z Seydisfjorduru vyrážíme na sever a poplujeme tak proti směru hodinových ručiček. Zatím ve třech (ještě s Jirkou) a za měsíc pak budeme pokračovat sami. Moc se těšíme a jsme zvědaví na krásy Islandu, protože to málo, co jsme zatím viděli, nás okouzlilo. Hory, které stoupají od moře, jsou ještě vyšší – přes 1000 m.n.m., jsou pokryté sněhem (ten je konec konců místy ještě tady blízko moře) a teče z nich ohromná spousta vody. Tak například tady, když se podívám kolem dokola, vidím 17 vodopádů. Teploty se zatím pohybují tak mezi 4 a max. 10 stupni Celsia, ale to se bude jen zlepšovat. Denního světla ale už teď máme víc než dost. Opravdová tma už touto dobou trvá sotva tři hodiny, asi od 1 do 4 hodin ráno, jinak je noc bílá. Chvíli nám trvalo, než jsme si na to zvykli, dřív jsme byli vzhůru do pozdě, teď už umíme chodit spát za světla. Ale i to se změní a za pár týdnů prý nebude po tmě ani památky. A ještě jedna časoprostorová informace – máme tady o dvě hodiny méně než v Čechách.


Takže: máme se fajn, máme pěkný a klidný život se spoustou nových vjemů a zážitků a to se nám moc líbí. Připravte si mapu Islandu, v brzké budoucnosti se vám bude hodit.  smile


Petra & Daniel

Seydisfjordur, východní pobřeží Islandu, 14.5. 2004Menu   Zpět