Cesta z Polska na Faerské ostrovy

Ahoj všem domů!

Tak se Vám opět hlásíme, tentokrát již s několika sty námořních mil v zádech.


Přípravy v Polsku

Před vyplutim z polského Štětíina jsme ještě něco přes týden připravovali Polárku na cestu, především bylo třeba dobře a s rozmyslem uložit tu spoustu věcí a zásob, které si na cestu vezeme. Podařilo se nám to až na druhý pokus - po tom prvním se nám loď převážila na levý bok a ještě dopředu. Tak šlo všechno ven a my museli víc přemýšlet, hlavně o uložení konzerv a plynových lahví k vařiči.


Ze Štětína jsme se jen přesunuli pres Štětínský záliv do Trebieze, malého polského přístavu, kde se nám nakonec podařilo zařídit vytažení Polárky jeřábem z vody, a tak jsme ji mohli natřít speciální barvou (antifoulingovou), která omezuje porůstání lodi různými mořskými řasami a potvůrkami během plavby - mimochodem, věc moc důležitá. Kvůli vytíženosti jeřábu jsme na to vše měli jen necelých 24 hodin, ale s jazykem na vestě se nám to podařilo. Takže pod čarou ponoru je teď Polárka červeno-zelená.


Již s natíráním Polárky nám pomáhal Jirka, fotograf, potápěč a prima nadšenec z Prahy, který s námi popluje až na Island. Po "kosmetických" úpravách jsme příští den pokračovali do Svinoústí. Tam jsme celý jeden den připravovali dřevo do kamen na cestu (Jirka porazil jednu olši a celý den jsme ji zpracovávali) a konečně 11.dubna brzy odpoledne v zatím kompletním složení (Dan, já, Jirka a Ruda Krautschneider) jsme vypluli.


Svinoústí - Skagen

První část cesty: Svinoústí - Falsterbokanal (Švédsko) - Helsingor (Dánsko) - Skagen (Dánsko) trvala 5 dní a byla velmi příjemná. Počasí nám krásně přálo, sluníčko svítilo celé dny a vítr byl víceméně příznivý. Cestou jsme si stihli v Helsingoru prohlédnout Hamletův hrad a v severodánském rybářském městečku Skagen několik zajímavostí - hlavně starý maják ze 16.století, ve kterém se zvedal do výšky železný koš se žhavými uhlíky a pak opuštěnou původně nejstarší část městečka, která byla zavalena písečnými dunami a zbyl z ní jen starý kostel.


Skagen - Shetlandy

Ve Skagen se k nám přidal zatím poslední člen posádky Pavel a tak jsme byli v kompletním složení pro cestu dále na sever, konkrétně na Shetlandské ostrovy. Tento úsek cesty už byl náročnější. Trvala 5 dní bez přestávky, měli jsme jednu menší bouři a dostavila se i mořská nemoc. Ale v pěti lidech se i menší trable zvládaly bez problémů. V kormidlování se ve dne v noci střídáme po dvou hodinách, sem tam někdo něco uvaří, ale času na spánek a odpočinek máme pořádd víc než dost.


Shetlandské ostrovy

Ze Shetlandských ostrovů jsme pobyli na dvou - na tom největším v městečku (hlavním) Lerwick a pak na ostrovu Yell, který jsme si projeli celý dokola. Shetlandy jsou krásné ostrovy, zeleno-hnědé, kvůli silnému větru tam nerostou žádné stromy, všude se pasou ovce a sem tam i nějaký shetlandský poník. Papuchalk severní je legrační černo-bílý ptáček se zahnutým oranžovým zobáčkem a vypadá jako zmenšený létající tučňák. Hodně lidí se tam živí rybařením, chovem lososů a mušlí. Zajímavostí je to, že k vytápění domu se dodnes používá sušená rašelina z vřesovišť, kterých jsou na ostrovech celé pláně. Domorodci na Shetlandech byli extrémně milí, přívětiví a pohostinní, spoustu nám toho řekli o místních tradicích a životě vůbec. Jen je náročné jim rozumět, protože "shetlandština" má sice mít s angličtinou mnoho společného, ale v podání domorodců, kde se mísí se silným vlivem norštiny, se místy stává nesrozumitelnou.


Shetlandy - Faery

Plavba ze Shetland na nejjižnější ostrov z Faerského souostroví - Sydero trvala necelé tři dny. Dorazili jsme dnes ráno - tedy 27.4. 2004. Faery jsou mnohem zelenější a také skalnatější, přímo z moře ční vysoké útesy do ohromné výšky, až několika set metrů. Odtud budeme pokračovat s plánovanými ještě asi dvěma zastaveními na dalších z Faerských ostrovů. No a potom zbývá již jen zhruba 280 námořních mil do východoislandského Seidisfjorduru, kam to máme výhledově namířeno.


Tak Vás pěkně zdravíme a zase se někdy ozvem.


Petra a Daniel

Vagur, Sydero, Faero Islands, 27.4. 2004Menu   Zpět