Zprávy - Messages - 8.2. 2009

54-tý den - 54rd Day

file_mp3  8. února 2009, 54. den, 61° jih, 78° západ, minimální teplota +0,1°C, celkem 13 bouřek (gales).


Díky změněné trase už jsem 4 dny neviděl kru a několik dnů slabého větru a to dokonce i od východu zpomalilo postup. Waterbird uplul téměř 5000 mil za 54 dní a čeká ho ještě asi 400 mil. Míří na ostrov Anvers u pobřeží antarktického poloostrova. Je těžké uvěřit, že se plavím ve stejných vodách jako David Lewis před 36 lety. Byl prvním jachtařem, který sám doplul do Antarktidy. Na podobné trase zažil na své méně než 10 metrů dlouhé lodi Ice Bird ničivé bouře, dvě převrácení, ztrátu stěžně, rozbití ocelové paluby. Po dlouhé týdny musel bojovat o život. Na druhou stranu Tichý oceán byl pro něj prakticky bez ledu. Waterbird plul vodami, které představovaly velké nebezpečí, ale počasí bylo neočekávaně mírné. Vůbec si nestěžuji, ale nejhorší věc, která se stala bylo, že jsem po 40 dnech dojedl vynikající dort. Naštěstí mám hromady čokolády, ale tu bych klidně vyměnil za volné moře bez ledu. Waterbird je fantastická loď, bezpečná a pohodlná a perfektně postavená pro plavbu za špatného počasí. Je jisté, že ještě není vyhráno, přiblížit se k antarktickému pobřeží bude nejtěžší část celého výletu. Očekávám zimu, mlhy a žádnou příležitost se dobře vyspat. I driftující loď je totiž mnohem rychlejší než kry a je proto nutné pravidelně hlídat. Držte mi palce, ať mám příznivý vítr.


file_mp3  8th of February 2009, 54th day of my journey, 61° South, 78° West, 13 gales in total, minimum temperature +0,1°C.


Day 54, 61 South, 78 West, temperature without change, 13 gales. Thanks to steering more northerly I have not seen icebergs for 4 days. Our progress was slowed down by light winds, some eastern winds end even one day of calm. Waterbird logs over 5000 miles in 54 days and there is another 400 miles to go. I am heading for Anvers Island of the Antarctic Peninsula coast, hoping that ice will allow a safe approach. It is hard to believe I am sailing the same ocean as David Lewis 36 years ago. He was the first to reach Antarctic with the sailing boat single handed. On the similar route his 32-feet sloop Ice Bird was blasted by diddly storms, capsized, dismasted, deck-structure damaged. He has to be pumped for life, capsized again. David Lewis was in ... situation for weeks. On the other hand Pacific was almost ice-free for him. I had discouraging ammount of icebergs and I had very smooth weather. This is not meant as the complaint. The worst thing which happened was finishing of Christmas cake after 40 days. I still have a lot of chocolate but I would give it all to keep icebergs out off my way. I am very happy with Waterbird. She is very safe and comfortable and making excellent progess in heavy weather. I aware that the trip is not over and most difficult is going to come. The approach will probably be cold and foggy and without much sleeps. Icebergs need regular watch even when I am ..., because they are drifting much slower than the boat. Keep your fingers crossed for fair winds.


David Henry Lewis

Dr. David Henry Lewis (1917-2002) was a sailor, adventurer, doctor, and Polynesian scholar. He is best known for his studies on the traditional systems of navigation used by the Pacific Islanders. His studies, published in the book We, The Navigators, made these navigational methods known to a wide audience and helped to inspire a revival of traditional voyaging methods in the South Pacific.

Wikipedia - David Henry Lewis


Tak zase za 10 dní.   In a 10 days again


Daniel


Southern Ocean 8.2. 2009Menu   Back