Zprávy - Messages - 1.1. 2009

Happy New Year

Šťastný Nový rok a díky za zprávy  file_mp3

Happy New Year and Thank you for your messages  file_mp3


file_mp3  31.12. poloha 49° Jih a 157° Západ. Nejnižší teplota doposud byla 9,6°C. A měl jsem 3 bouřky, ale ne velké. Cesta k antarktickému poloostrovu by byla přímou čarou 4200 námořních mil dlouhá, to je bez mála 7800 km, což je víc než z Prahy na Aljašku. Pro mě to však bude delší, protože se musím vyhnout zalednění a oblasti s plovoucími ledovci. Takže to bude mnohem víc, urazil jsem zatím asi tak čtvrtinu. Pro zajímavost, albatros by tu vzdálenost celou uletěl za 2 týdny a já budu potřebovat asi 2 měsíce. Popluju blízko jedné zeměpisné zajímavosti, a to nejvzdálenější místo od pevniny na naší planetě. Jinak tady kolem dokola Jižní oceán není krajem nikoho, jak by se mohlo zdát. Patří vodním ptákům, především albatrosům, kteří mi dělají společnost. Rozpětí křídel albatrosa královského dosahuje až 3,5 metru, což je o 20 cm víc, než šířka mojí lodi. Jejich klouzavý let je majestátný a vzdálenosti, které takto urazí, ohromující. Je to pocta, sdílet s Jeho Veličenstvem stejný vítr.


31st of December 2008, position: 49°S, 157°W, the lowest air temperature so far: 9.6 centigrades. I had three gales, but not too heavy. The journey straight to the Antarctic Peninsula would measure 4,200 sea miles, which is nearly 7,800 km. It is more than the distance from Prague to Alaska. It will be longer for me. I have to avoid areas covered with ice and areas with floating ice blocks. So far, I have covered about a quarter of that. For the sake of interest, an albatross would need two weeks to get there. I will need about two months. There will be one geographical object of interest - the most distant point from the mainland on the planet. This area might appear to be a no one’s territory, but it belongs to many water birds, above all the albatrosses that make me company. The span of the wings of the Royal Albatross reaches up to 3.5 meters, which is 20 cm more than the width of my sailing boat. Their gliding flight is amazing and the distance they are able to cover is breathtaking. It is a great honor for me to share the same wind with their majesty.


Nejvzdálenější místo od pevniny

Tzv. Tichomořský pól nedostupnosti (The Pacific pole of inaccessibility, též zvaný Point Nemo). Tento bod má souřadnice přibližně 48°53´ jižní šířky a 123°24´ západní délky. Nejbližší pevninou (nikoliv kontinentem!) jsou ostrovy Ducie Island (na sever, v Pitcairnových ostrovech), Moto Nui (na severovýchod, u Velikonočního ostrova) a Siple Island (na jih, poblíž Země Mary Byrdové v Antarktidě). Vzdálenost „Nemova bodu“ od těchto nejbližších pevnin je 2,688 kilometrů. Plocha kruhu se středem v tomto bodě a opsaného kružnicí, která prochází uvedenými ostrovy, je přes 22 milionů kilometrů čtverečních, čili zhruba tolik jako byla rozloha bývalého Sovětského svazu. Na této obrovské ploše se nenachází ani píď souše!

www.kompas.estranky.cz


Oceanic pole of inaccessibility

The oceanic pole of inaccessibility ( [show location on an interactive map] 48°52.6?S 123°23.6?W (Oceanic Pole of Inaccessibility)), also called Point Nemo, is the place in the ocean that is farthest from land. It lies in the South Pacific Ocean, 2,688 km (1,670 mi or 1,451 NM) from the nearest lands: Ducie Island (part of the Pitcairn Islands) in the north, Motu Nui (part of the Easter Islands) in the north-east, and Maher Island (near the larger Siple Island, off the coast of Marie Byrd Land, Antarctica) in the south. Chatham Island lies farther west, and Southern Chile in the east.

Wikipedia


For Iridium callers

If you are calling my satellite phone try more than one. I need time to prepare my phone to answer.   file_mp3


Tak zase za týden.   In a week or two again


Daniel


Southern Ocean 1.1. 2009Menu   Back