SHETLANDSKÉ OSTROVY, VELKÁ BRITÁNIE

Shetlandské ostrovy jsou sestavou jedenácti větších a další spousty malých a ještě menších ostrůvků. Tvoří přirozenou hranici mezi Severním mořem a Atlantickým oceánem.

SHETLAND MAINLAND - Lerwick

Bezkonkurenčně největší je ostrov, který nemá ani vlastní jméno, je to prostě Shetland Mainland, kde taky leží shetlandské hlavní město LERWICK. To vzniklo z původní rybářské osady a dodnes nezanedbatelnou část obživy místních tvoří rybářský průmysl. Ale protože je Lerwick hlavním městem se vším všudy, je tu také spousta úřadů, obchodů, firem, jen je to všechno takové jakoby zmenšené a velmi klidné. Mužská část místní populace žije fotbalem, to je na nich asi nejpodobnější Angličanům a Skotům. V Lerwicku je taky jedna bytelná pevnost Charlotte, která město chránila před nepřátelskými útoky z moře. Hned za městem se začínají z moře zvedat skalnaté útesy a tak není daleko do přírody se spoustou mořských ptáků.


Komunikaci mezi ostrovy zajišťují trajektové linky - zkrátka tam, kde končí silnice, přesednete na trajekt (je-li libo i s automobilem) a pokračujete v cestě. Mnoho ostrovanů této možnosti vyučívá téměř denně, hodně z nich totiž dojíždí z okolních ostrovů do hlavního města či jeho okolí za prací.


Lerwick1


Další fotky z Lerwicku


YELL - Cullivoe

My jsme kromě Lerwicku přistáli ještě v malém rybářském přístavu CULLIVOE na druhém nejsevernějším shetlandském ostrově YELL. Jako naprostá většina ostrovů je i tento úplně holý, porostlý pouze vřesovišti a sem tam trochou trávy ve schovaných údolích. Stromy tu žádné nemají, asi kvůli tomu silnému a studenému větru, který jim tu pořád fouká. Domorodci jsou na něj zvyklí a stejně tak ovce, které se pasou na všech stráních a mají velmi hustou srst - místo větrovky i pláštěnky. Chovají se tu minimálně čtyři druhy ovcí - Shetlandské horské a Cheviot (oba druhy bílé), potom Morit (hnědé) a Shuffock (bílé s černou hlavou). Jestli jsou Shetlandy něčím známé ve světě, pak asi hlavně shetlandskou vlnou a poníky. O vlnu už bohužel v posledních několika letech není vůbec zájem, a tak se ovce vlastně chovají jen na maso. To z yellských ovcí prý má speciální nasládlou chuť a to proto, že ovce spásají skoro jenom vřes. Ale za to neručíme, žádnou jsme totiž neulovili. Zato poníků jsme několik viděli, jsou hrozně legrační, mají velkou hlavu a jsou strašně nízcí. A taky přítulní. Přírodním bohatstvím Shetland jsou také mořští ptáci, kterých žije na a kolem všech ostrovů spousta druhů. Kromě několika druhů racků, kachniček a skuí je zvláštností severních moří Papuchalk severní (anglicky puffin, v shetlandštině tummy nori). Je to černo-bílý ptáček s oranžovýma nohama a červeno-oranžovým tupě zahnutým zobáčkem, trochu připomínající tučňáka, jen je o dost menší.

Yell1


Další fotky z ostrova Yell


Ostrované mluví speciální směsí angličtiny, norštiny a místního výraziva, takže je občas dost namáhavé jim rozumět. Jsou ale velmi usměvaví a přívětiví a rádi nám povídali o svých životech. Zvláštností menších shetlandských ostrovů je dodnes způsob vytápění. Během dubna a května ručně těží rašelinu, krájí ji do tvaru cihliček (speciálně tvarovanou motyčkou - tusker), nechají ji 2-3 měsíce vysychat a když ztvrdne, používají ji do kamen místo uhlí.


Petra, Daniel a Polárka

Lerwick, duben 2004Menu   Zpátky na palubu