Ze zpravodajství ČTK

 

ČTK- 25.3.2009 České úřady tento týden oficiálně oznámily záměr založit historicky první zámořské území České Republiky. Prvotní spekulace o hodnověrnosti zprávy dnes jasně vyvrátil mluvčí Ministerstva zahraničí ČR: "Projekt zámořského teritoria získal podporu světových velmocí." řekl na tiskové konferenci. Zároveň upřesnil, kde se má toto území v budoucnosti nacházet: "Při pohledu na mapu světa na to přijdete sami, ano v Antarktidě", řekl doslova a na vysvětlenou dodal: "Nikde jinde nebylo místo a na vleklé územní spory kdekoliv jinde nemáme ani čas, ani peníze". Dotazy novinářů o plánovaném využití polárních krajů však nenašly uspokojivou odpověď. "Bylo by to předčasné. Rozsáhlý výzkum financovaný Ministerstvem zemědělství zatím nepotvrdil očekávanou úrodnost tamnější půdy, ale také jí jednoznačně nevyvrátil. Budeme si muset počkat, až roztají ledovce." Ostré námitky opizice, že to bude trvat příliš dlouho a konstatování Hradu, že to se přece nikdy nemůže stát, uchlácholilo až večerní vystoupení předsedy vlády v České telvizi: " Dostatek ledu na chlazení piva můžeme slíbit již dnes".

 

 

Bleskový průzkum veřejného mínění mezi domorodci naznačuje, že situace by mohla být pro Čechy příznivá:

 

Tučňáci oslí vyhlížejí české lodě

Tučňáky oslí novinka velmi potěšila a každé ráno chodí vyhlížet české lodi. Slibují si zejména zvýšení životní úrovně pro svá mláďata. "Alespoň už nebudou muset ohlodávat kosti".

 

Mladí tučňáci oslí dnes nacházejí jen kosti ohlodané generacemi jejich předchůdců

Jak je vidět, jsou už skutečně ohlodané. Zanechali je zde velrybáři před druhou světovou válkou, což je pro tučňáky totéž co pro nás pravěk. Těší se, že nový osídlenci přivezou nové. Podobný postoj sdílí i tučňáci uzdičkoví. Mnoho zde vykonala vládní kampaň "Dost bylo utahování uzdiček".

 

 

Zde se již jednou kolonizovalo.

Část tučňáků oslích je však jednoznačně proti české přítomnosti, protože je vlastenecké city spojují s jiným národem (viz snímek). Nad nabídkou, že by se na novém území mohli stát národnostní menšinou, však stále kroutí hlavami. "Máme již s vašimi menšinami své zkušenosti" vysvětlují tito neústupní britští patrioti. .

 

Situace není tak vážná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Britští tučňáci představují v celkové populaci mizivé procento (desítky z celkového počtu více než 600 000 jedinců). Přesto se tento problém nepochybně stane prubířským kamenem české zámořské diplomacie.

 

Kormorány je opravdu těžké něčím nadchnout. Jsou od přírody rezervovaní

Kormoráni jsou poněkud nad věcí, ale i oni svým modrým okem pošilhávají k obzoru. Tyto ješitné opeřence nám naklonil dlouhý seznam českých hostinců nesoucích jejich jméno.

 

Adélky jen čekají a čekají

Tučňáci Adélini se nemohou nových pánů dočkat. Čekají na ně den co den u přístaviště i za nejhoršího počasí. Budou z nich loajální zastánci nových pořádků. Až dorazí první osídlenci, budou je muset nejprve vyhrabat ze sněhu.

 

 

 
    Tuleň leopardí, obávaný dravec dosud neví, co jsou to knedlíky            Šokovaný leopard alespoň ukázal svoje ostré zuby  

 

Tuleň leopardí přijal novinu s otevřenou pusou a nebyl schopen slova. Přízeň tohoto klíčového dravce je však více než jistá, protože kolonizace může jeho životní úroveň jen pozvednout. (To červené v čem se válí není krev, jak by se na takového predátora slušelo, ale něco mnohem zemitějšího.)


První keporkak, který se stane občanem vnitrozemského státu

Keporkaci: inteligentní bytosti překvapily svými znalostmi české legislativy. Zarmoutila je skutečnost, že Česká republika dosud neměla moře, ale ochutnávka Budvaru jim pozvedla náladu. Na videozáznamu je vidět, jak se motá keporkak po jednom soudku.  file_wmv  file_mov

Skua jásá, co jí nové zřízení přinese?

Skua - neskrývané nadšení. S novými pány si prý budou skvěle rozumět. Podle amerického ornitiloga českého původu Josepha Canarcka jsou to tvorové velmi mazaní: "Co neukradnou, to nemají a co ukradnou, už nedají" řekl v telefonickém rozhovoru pro ČT.

 

 

Albatros byl velmi potěšen, že ho dobře zná každý Čech už od malička, zveřejnění fotografie si však ze skromnosti nepřál.

   
    Jindy tak hraví lachtani se chovají nepřátelsky.            Tento se rozvztekal už při prvních akordech  

 

Pouze lachtani reagují stále nevraživě. Podle dobře informovaného zdroje je velmi pobouřila nahrávka české folkové hudby. Pouhé zvolání "Lach, lach" je přivádí k nepříčetnosti. Čechům vzkazují, že nesnášejí ani arašídy, ani Nohavicu a zajímá je pouze krill.


 

Na vyjádření tuleňů Weddelových a Rypoušů Sloních zatím čekáme. Již dnes je však jisté, že většina Antarktické fauny je na naší straně.

 

 

 

Američané si potrpí na dobrých sousedských vztazích.

Vědecké stanice v oblasti vítají nové sousedy. Na snímku je stožár Americké polární stanice na nedalekém ostrově Anvers krátce po té, co zprávu o Českém zámořském území zveřejnila CNN. Jaké asi bude nové sousedství? Poskytnou Češi azyl odpíračům vojenské služby v USA nebo budou jen zásobarnou levné pracovní síly? Na odpověď si budeme muset počkat.

 

 

 

Pražské jaro směřovalo až k jižnímu pólu.

 

ČTK Praha Aktualizováno před několika minutami

 

Miloše Zemana vítá tučňák Císařský

Podle zprávy Ústavu novodobých dějin AV ČR, Češi již v šedesátých letech uskutečnili průzkumnou plavbu k Antarktickým břehům a zahájili i přípravy pro budoucí kolonizaci. Na snímku je ekonom výpravy Miloš Zeman. Krátce po vylodění 24. března 1968 ho vítá tučňák císařský. Saně na člunu v pozadí (původem z Vysočiny) měly sloužit jako osobní vozidlo prvního Českého gubernátora v oblasti. Bohužel vpád vojsk Varšavské smlouvy záhy ukončil tento slibný projekt. Dnes už se neví, kdo měl být oním gubernátorem, ani kde saně jsou.

 

První česká vlaštovka v Antarktických vodách

 

Ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že u Antarktických břehů již přistála první česká loď a vylodila se na březích vznikající zámořské državy ČR na 66°jižní šířky a 65°západní délky. "28. února v ranních hodinách zahájil výstřel šampaňského pod Doylovým ledovcem novou kapitolu našich dějin" uvádí se ve zprávě. Loď je ve vlasteneckých kruzích již dobře známa pod názvem První Vlaštovka, avšak do Antarktidy plula z bezpečnostních důvodů pod cizí vlajkou a pod krycím jménem Waterbird. Nejmenovaný expert pro bezpečností otázky nepochybuje o nutnosti těchto opatření: "V takzvané jednotné Evropě jsou země, které nám závidí a neštítí se ničeho". Největší bezpečnostní riziko prý představovala závěrečná fáze plavby v oblasti jižně od 60. rovnoběžky. "Slídila tam řada Slovenských ponorek" uvedl expert a dodal, že kdyby loď naší vlajku vyvěsila předčasně, pravděpodobně by k cíli nikdy nedoplula.

 

První česká loď u Antarktických břehů

Počasí nebylo nejpříznivější, ale Antarktida je naše!

 

Telegrafickou zprávu kapitána První Vlaštovky otiskujeme v plném znění:

 

Kolonii v Antarktidě
chtěl jsem Čechům vyznačit
od moře až někam k pólu
s tím se prý dá vystačit

Zlaté české rukavice
država jen pokvete
Plzeňský a Popovice
ani tučňák nesplete 

Trvalý mír zaručíme
i když třeba nuceně
na knedlíky naučíme
leopardí tuleně

S Komenským je úspěch jistý
Česká mise duchovní
ze všech zvířat ateisty
potrvá to jen pár dní

Z kolonie budem velcí
bohatství nám poplyne
budem na tom líp než Němci
dříve než rok uplyne

Klaus Medveděvovi tyká
nová velmoc poroste
velká Česká politika
už nebude pro posměch

Proslov, hymna, propagace
všechno jsem měl hotový
našla se však komplikace
v kolonii ledový

Nevznikne ta Česká zóna
zklamání je veliký
cedule jsem nechal doma
zapomněl i kolíky

Nemohl jsem dělat nový
i když mě to mrzelo
nerostou tam žádný stromy 
zpátky se mi nechtělo.

Byla to jen utopie
jak bublina letící
místo velké kolonie
vypleň doma lednici.

Menu Zpátky na palubu