FAERSKÉ OSTROVY, DÁNSKO

Grindadrap


Zabijačka po Faersku

O Faeřanech se říká, že jsou potomky těch Vikingů, kteří cestou na Island trpěli mořskou nemocí. Jejich spolubojovníci už toho měli dost a tak je vysadili na Faerských ostrovech. Tak byly osídleny Faerské ostrovy, alespoň podle vtipu, kterému se tady nejvíce smějí právě návštěvníci z Islandu. Mohlo by se zdát, že doba krvelačných Vikingů už je ta tam, ale není to docela pravda, rozhodně ne na těchto ‚Ovčích ostrovech‘.


Zprvu se nám zdálo neuvěřitelné, že zde dodnes běžně provozují tradiční lov velryb – grindadráp. Sotva ho lze přirovnat k něčemu, s čím se dnes můžete v civilizovaných zemích setkat. Známe průběh lovu pouze z vyprávění, během našeho pobytu se žádný grindadráp v okolí nekonal a i kdyby náhodou, nevíme, zda bychom byli vítáni.


Spatří-li rybáři na člunu hejno velryb, pošlou signál ostatním lodím v okolí. Posádky člunů se společně snaží zahnat velryby do mělké zátoky. (jde o menší druh velryb – Globicephala melas, angl. Pilot Whale, délka 4-6 metrů) Dnes se tak děje za pomoci lodních motorů, dříve bylo třeba jeden kus v hejnu harpunovat, využít vzniklé paniky a zahnat hejno na mělčinu. Zvířata nemají možnost úniku, jsou zabíjena harpunami a noži, porcována a vytahována na břeh. Moře se promění doslova v krvavou lázeň. Během jednoho lovu může být uloveno až několik stovek kusů, některé prameny uvádějí vyjímečně i tisíc velryb. Život na břehu se zastaví, všechna pozornost je soustředěna do zátoky. Maso je vytahováno na břeh a rozdělí se mezi účastníky lovu. Maso největšího kusu patří posádce člunu, která velryby objevila. Pomáhají dokonce i žáci základní školy, vyučování je přerušeno. Zákon zakazuje plýtvání, je tedy třeba všechno maso zužitkovat. Uvádí se, že velrybí maso představuje čtvrtinu spotřeby masa na ostrovech. Jeho chuť si místní obyvatelé pochvalují.


Není divu, že tento obyčej nemá mimo Faerské ostrovy mnoho příznivců. Faeřané se brání tím, že jde o kulturní tradici, nikoliv komerční lov a že množství ulovených kusů neohrožuje populaci zmíněného druhu velryb. Komerční lov ostrované neprovozují, na rozdíl od Norska a Japonska. Je snadné grindadráp odsoudit. Otázka je, zda se tak moc liší od našeho zvyku zabíjet zvířata za jateční zdí.

Fotky z Faerských ostrovů


Petra, Daniel a Polárka

Faerské ostrovy, duben 2004Menu   Zpátky na palubu