Pohled z horních hradeb pevnosti na East Cabritu. Napravo Portsmouth, hlavní město ostrova.

 

Pohled z nejvyšších hradeb opevnění na East Cabritu. Napravo u moře Portsmouth.

Dominika

Dominika je krásně zelený pralesnatý ostrov, podnikli jsme tam v osmi lidech dobrodružný výlet na korbě náklaďáku. Z ostrova jsme v ďábelské rychlosti něco zahlédli, daleko víc energie jsme však strávili křečovitou snahou se na korbě udržet. Řidiči jsou tam vážně naprosto šílení! Na Dominice žije ještě pár původních karibských obyvatel, potomci kmene Karibů. Dnes žijí v jedné velké vesnici a živí je turisté, co se na ně jezdí dívat. Tradičně byli Karibové výborní ve výrobě všeho možného ze slámy a různých stébel. Tak například ze slámy vyráběli absolutně vodotěsné kánoe, o nádobách na transport vody ani nemluvě. Dalším zázrakem ostrova je fakt, že na něm teče 256 řek. O vodu tam tedy není nouze, voda teče všude a pořád, což je mezi karibskými ostrovy výjimkou – voda je často vzácná a drahá, nezřídka pouze odsolovaná mořská, což je nákladný proces.

Na kotvišti na Dominice jsme potkali další dvě české lodě! Jedna pluje pod vlaskou Jihoafrické republiky a jmenuje se „Shoestring“, tedy tkanička do bot.Sám si ji postavil Petr Mužík, který se před více než šedesáti lety v JAR narodil českým rodičům. Jeho otec byl do Johannesburgu vyslán Tomášem Baťou, aby založil a vedl tam místní pobočku jeho obuvní firmy. Mluví báječně česky a byl úplně u vytržení, že vidí českou loď a hned čtyři pohromadě. Strávili jsme s ním a jeho ženou, Jihoafričankou Mayou, příjemný večer u nich na lodi. Všechny nás patřičně zaskočil pokladem, který si přivezl až z JAR – vychlazeným plzeňským pivem! Při té příležitosti jsme se dozvěděli, že nějaký jihoafrický pivovar odkoupil většinový podíl pivovaru plzeňského! Na posední české lodi, „Tradewinds II“, již sedm let žijou Honza a Zuzka z Českých Budějovic. Poslední rok a půl žili a pracovali na St. Martinu a právě oni nám řekli, že bychom mohli sehnat práci na splacení dluhu za Polárku tam.

 

 

 

Nejstarší ostrovanka na telefonní kartě.

 

 

 

Donedávna nejstarší žijící ostrovanka Elizabeth "Pampo" Israel. Ne telefonní kartě se praví: Narozena na Dominice 25. 01. 1875. Možná nejstarší žijící člověk na světě. Vzkazuje nám: Live simply, stop fighting.Menu Další fotky Zpátky na palubu